درز بندی بتن

درز بندی بتن روشی برای پر کردن ترک ها، درزهای باز، حفره ها یا لانه زنبوری در اعضای سازه بتنی یا بنایی است. این کار تحت فشار با یک ماده دوغاب انجام می شود که در محل پخت می شود تا نتایج مورد نظر مانند تقویت ساختار و جلوگیری از ورود آب ایجاد شود. گروت یک ماده پلاستیکی روان است و باید انقباض ناچیزی برای پر کردن شکاف یا فضاهای خالی داشته باشد و بدون ترک خوردن، لایه لایه شدن یا خرد شدن پایدار بماند. انواع مختلفی از گروت ها برای تعمیر و تقویت اعضای سازه بتنی و بنایی استفاده می شود. انتخاب نوع دوغاب برای نوع خاصی از کار تعمیر بتن یا بنایی باید بر اساس سازگاری دوغاب با ماده اصلی باشد.

درزبندی بتن | استحکام سازان

انواع درز بندی بتن

پنج نوع درز بندی بتن در سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد که در زیر به توضیح هر کدام می پردازیم.

 

درز بندی پلیمر گروتینگ

تزریق پلیمر با پلیمرهایی مانند اپوکسی پلی استر، وینیل استر، پلی اورتان و رزین های اکریلیک انجام می شود. این پلیمر یک گروت اپوکسی پرکاربرد است. تزریق پلیمری به عنوان مواد دوغاب مانند محتوای رزین مایع، عامل پخت و سنگدانه موجود است. این نوع تزریقی برای کارهای تعمیر بتن مناسب است. دوغاب های تزریقی پلیمری را می توان با افزودن اصلاح کننده ها به رزین های پایه و مواد پخت برای دستیابی به خواص مطلوب، برای کارهای تعمیری مناسب ساخت. سه نوع  تزریقی مبتنی بر پلیمر وجود دارد.

 

 • درز بندی بتن بر پایه اپوکسی صنعتی – غیر قابل جمع شدن است، در آب بندی بتن ترک ها موثر است و با هر مصالح ساختمانی چسبندگی خوبی دارد. در برابر اشعه ماوراء بنفش و درجه حرارت بالا مقاوم نیست.
 • درز بندی بتن بر پایه پلیمر اکریلیک – دارای خواص کششی و همچنین در برابر ترک خوردگی، جدایی و نفوذناپذیری مقاوم است. مقاوم در برابر مواد شیمیایی و گیرش سریع است.
 • درز بندی بتن بر پایه لیگنوسولفونات – به جبران خشک شدن و انقباض پلاستیک کمک می کند.

 

تزریق فیبر تقویت شده

در دسته‌ی روان کننده های بتن و الیاف ، الیافی مانند پلی پروپیلن، فولاد یا الیاف شیشه عموماً برای سیمان پرتلند برای تعمیر و تقویت اعضای سازه استفاده می شود. درز بندی بتن با فیبر تقویت شده در برابر ضربه مقاوم است و استحکام خمشی و شکل پذیری خوبی را ارائه می دهد. کاربرد آن شامل تعمیر سازه های بتنی و همچنین اعضای سازه بنایی می باشد. این نوع دوغاب تزریقی برای جلوگیری از جداسازی الیاف نیاز به مهارت های تخصصی دارد.

 

گروتینگ تزریقی تشکیل دهنده گاز

تزریق تزریقی تشکیل دهنده گاز بر این اصل کار می کند که حباب های گاز دوغاب را منبسط می کنند تا انقباض دوغاب را پس از اعمال آن جبران کند. این نوع حباب های گازی با دوغاب سیمان مواد تشکیل دهنده را ایجاد می کنند. برای ایجاد استحکام خوب و ثبات حجمی به محصورسازی صحیح نیاز دارد. واکنش تشکیل حباب های گاز بسیار سریع است و قبل از قرار دادن دوغاب کامل می شود. این نوع دوغاب به دما بسیار حساس است به طوری که نمی توان از آن برای مکان هایی که درجه حرارت بسیار بالا است استفاده کرد.

 

درز بندی بتن با شن و ماسه سیمان

درز بندی بتن با تزریق سیمان، شن و ماسه نیاز به مقدار بیشتری آب و محتوای سیمان داشت. استفاده از تزریق شن و ماسه سیمان باعث انقباض و ترک خوردگی دوغاب در مرحله سخت شدن می شود. استفاده از آن بسیار آسان است و به راحتی در بازار موجود است و در مواردی که افزایش مقاومت سازه ها ضروری نیست استفاده می شود. برای تعمیر سازه های بتنی و بنایی کاربرد دارد.

 

تزریق سولفو آلومینات

درز بندی بتن با تزریق سولفو آلومینات بر اساس اصل جبران انقباض کار می کند. در این نوع تزریق از سیمان جبران کننده انقباض یا افزودنی های گران قیمت سولفو آلومینات بدون آب استفاده می شود. این به ایجاد انبساط پس از گیرش دوغاب کمک می کند. انبساط این نوع دوغاب ها مستلزم عمل آوری پس از سخت شدن است و در صورتی که عمل آوری مرطوب در دسترس نباشد موثر نخواهد بود.

 

فرآیند درز بندی بتن

فرآیند درز بندی بتن مراحل مختلفی را شامل می شود که هر یک باید با نظارت متخصص به درستی اجرا شود. فرآیند کامل به صورت گام به گام در زیر آورده شده است.

 

 • مرحله ۱ – پورت ها را روی سطح سوراخ کنید سوراخ ها یا پورت های شکاف را در یک فاصله زمانی معین سوراخ کنید. فاصله بین دو پورت به انواع ترک ها بستگی دارد. حداقل قطر و عمق پورت ها به ترتیب 2.5 و 5 سانتی متر است. برای ترک های ریز، فاصله بین دو پورت از 150 میلی متر تا 200 میلی متر و فاصله بین پورت ها در ترک های اصلی بین 300-400 میلی متر است. فاصله پورت ها معمولاً بیشتر از عمق نفوذ مطلوب دوغاب نگه داشته می شود.

 

 • مرحله ۲ – ترک های بین پورت ها را ببندید. شکاف بین پورت ها باید با مواد اپوکسی، پلی استر یا سیمانی پر شود. به مهر زمان بدهید تا سفت شود. در صورت عبور ترک از سازه، مانند دیوار، درزگیرهای سطحی و پورت ها در هر دو طرف اعمال می شوند.

 

 • مرحله ۳ – پورت ها و کرک ها را تمیز کنید. قبل از شروع درز بندی بتن، تمیز کردن و شستشوی مناسب ترک ها و سوراخ ها بسیار مهم است. این کار را می توان به صورت دستی با آب تمیز و با استفاده از جاروبرقی برای تمیز کردن ترک ها انجام داد. ترک ها باید با آب بپاشند. تمیز کردن صحیح آن برای ایجاد یک پیوند قوی بسیار ضروری است. سیستم آب بندی سطح و پورت را دوبار بررسی کنید.

 

 • مرحله ۴ –  اتصال شیلنگ را گروت کنید برای فشار کمتر دوغاب تا ۳۵۰ کیلو پاسکال، یک اتصال دستی مخروطی شکل روی شیلنگ دوغاب کافی است. برای فشار دوغاب بزرگتر، نوک لوله های کوتاه به سوراخ ها متصل می شوند تا اتصالات شیلنگ دوغاب به دست آید. نوک پستان یا لوله را در سوراخ ها ثابت کنید و اطراف آن را با چسب ببندید تا نتواند از جای خود حرکت کند.

 

 • مرحله ۵ – درز بندی بتن با تزریق بر روی ترک ها با دستگاه گروتینگ مواد دوغاب را در ترک تزریق کنید. باید با فشار پر شود. درز بندی بتن نیاز به نیروی کار ماهر دارد. در حین پردازش، دمای سایت را در نظر بگیرید.

 

کاربردهای درز بندی بتن

درز بندی بتن برای ترمیم ترک ها و تقویت سازه های آسیب دیده یا فرسوده استفاده می شود. کاربرد آن شامل؛

 • شکاف ها یا فضای خالی اعضای سازه را کاهش داده یا پر می کند
 • ترمیم ترک های ستون های دیوار و سایر اعضای سازه ای
 • ترمیم آسیب در اعضای سازه ای یا بنایی
 • برای لانه زنبوری
 • ساخت دیوارها ضد آب
 • جلوگیری از نشت آب در سنگ تراشی
 • تقویت پوشش های تونل

 

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش ما در کمترین زمان پاسخگو هستند