کیورینگ یا عمل آوری بتن چیست؟ + کاربردها

آنچه در این مقاله میخوانید

روش های عمل آوری بتن ها

بتن ‌ها در سرتاسر دنیا دومین ماده ‌ای هستند که بسیار کاربردی و پرمصرف بوده و در ساخت و سازها دارای اهمیت هستند. اولین کاری که پیمانکارها برای حفاظت از شرایط دما و رطوبت در بتن انجام می  دهند، کیورینگ و یا عمل آوری بتن است؛ زیرا قسمت عمده ای از ضمانت این کار است که بتن دارای پایداری و دوام ذاتی بوده و آن را حفظ ‌کنند. این کیورینگ بتن و زمان آن بستگی به عوامل زیادی دارد که در این مطلب به آنها ذکر می ‌شود.

کیورینگ یعنی چه؟

عمل کیورینگ یعنی همان عمل آوری بتن است که برای ارتقا دادن کیفیت بتن توسط هیدراتاسیون سیمان انجام می ‌شود. کیورینگ فرایندی است که بتن را عمل آوری کرده تا رطوبت کافی در بتن حفظ ‌شود و به هیدراتاسیون سیمان در سن ‌های کم هم کمک می ‌شود. هیدراتاسیون کردن هم نوعی واکنش ‌های شیمیایی است که بین آب و سیمان ایجاد شده و باعث ساخته شدن مواد شیمیایی مختلفی می ‌شود که موجب سفت شدن بتن است.

عمل آوری در گسترش و توسعه و دوام و مقاومت ‌های بتن از نقش بسیار مهمی برخوردار است. کیورینگ پیش از بتن ریزی و پرداخت ‌های کاری انجام می ‌شود که بتن ‌ها به یک استحکام و دوام بسیار خوب اولیه می ‌رسند. اگر این کیورینگ بتن در ابتدای بتن ریزی و یا قبل از خشک شدن بتن انجام شود، از سفت شدن و سریع خشک شدن بتن جلوگیری می کند. دمای سطح بتن هم افزایش پیدا می کند که در افزایش پیدا کردن کیفیت آخر بتن تاثیر دارد.

نکات مهمی که در زمان عمل آوری بتن باید مورد توجه قرار بگیرد

به دلیل اهمیت عمل آوری که از مصالح بسیار پرکاربرد در ساخت و سازها است، باید در زمان انجام کیورینگ یک سری نکات و مواردی در نظر گرفته شود. آنها نکاتی هستند که می ‌توان در زمان عمل آوری  و یا کیورینگ به آنها توجه کرد. این نکات شامل موارد زیر می شوند:

 • پوشاندن سطح بتن با نایلون ‌ها برای اینکه از بخار و یا خارج شدن آب جلوگیری شود. این روش از روش ‌های کاربردی در کیورینگ ‌های بتن است که ساختمان سازها باید هزینه گزافی را برای آن پرداخت کنند. مخصوصا در بتن ‌هایی که دارای سطح زیادی هستند، مانند: کانال ‌های انتقال آب، دال‌ ها، کف سازی ‌ها و…
 • محصور کردن قالب و یا سازه ‌ها که از جمله روش ‌هایی است که در مواقعی رخ می دهد و برای باز کردن قالب محدودیت وجود دارد. این روش مناسب سازه‌ هایی است که بیشتر سطح آنها با قالب محصور شده باشد، مثل دیوارهای بتنی و یا ستون ‌ها
 • از دیگر روش‌ هایی که بسیار کارآمد است، استفاده از سیستم گونی ‌های چیتایی مرطوب است که برای عمل آوری یا کیورینگ بتن و نگهداری آن استفاده می ‌شوند. این روش ‌ها دارای هزینه بسیار بالایی هستند، مخصوصا برای بتن ‌هایی که دارای سطح بالا هستند، مثل کفسازی ‌ها، کانال ‌های انتقال آب و دال ‌ها

بیشتر بخوانید: شرایط بتن ایده آل برای نصب کفپوش اپوکسی چیست؟

کاربردهای عمل آوری یا کیورینگ بتن

هدف از انجام کیورینگ بهتر کردن خاصیت فیزیکی و مکانیکی بتن ‌های سخت شده، بوده و بالا بردن مقاومت آنها در مقابل موقعیت ‌های محیطی است. بعضی از علل و یا کاربرد عمل آوری بتن شامل موارد زیر می شوند:

کاهش نفوذ پذیری

با انجام کیورینگ بتن موجب بالا رفتن چگالی و جمعیت بتن شده و نفوذ پذیریان بسیار کمتر می ‌شود. این عمل آوری یا کیورینگ بتن در مقابل مواد شیمیایی، رطوبت و دیگر عواملی که به مقاومت آسیب وارد می کند و دارای مقاومت بیشتری است.

تقویت مقاومت ‌های فشاری

عمل کیورینگ موجب ایجاد ساختارهای متراکم و یکنواختی در بتن ‌ها می ‌شود. این ساختارهای ایجاد شده هم موجب بالا رفتن و افزایش مقاومت و دوام بتن در مقابل فشارها است و بتن‌ ها می توانند بارهای سنگین را هم تحمل کنند.

کاهش نقاط ضعف و ترک ‌ها

با انجام عمل آوری بتن به صورت مناسب نقاط ضعف و ترک در ساختارهای بتن کمتر می ‌شود. این کار موجب می ‌شود عمر مفید و دوام بتن بیشتر شده و آسیب ‌هایی مانند ترکیدگی و صدمه به سازه‌ ها کمتر شود.

دوام در مقابل چرخه‌ های انجماد و ذوب

عمل کیورینگ در بتن موجب بالا رفتن مقاومت در بتن در مقابل تغییرات ایجاد شده و این مقاومت بتن را در مقابل چرخه‌ های انجماد و ذوب تقویت می کند. از اینکه بتن در مقابل تغییرات دما دچار آسیب و یا ترک خوردگی شود هم جلوگیری می کند. پس می توان گفت کاربرد عمل آوری یا کیورینگ بتن افزایش مقاومت بتن در مقابل شرایط محیطی و افزایش دوام و عمر سازه‌ ها است و در بهبود خاصیت جامدیت و مکانیکی بتن هم تاثیر دارد.

انواع روش ‌های کیورینگ

در این مطلب ما عمل آوری بتن را توضیح دادیم و در مطالب بعد حتما در مورد انواع روش ‌های عمل آوری بتن توضیحاتی خواهیم داد. با توجه به کاربردها و مزایایی که کیورینگ بتن دارد می ‌توان عمل آوری بتن را از سه طریق انجام داد که هر کدام ویژگی ‌ها و مزایای خود را دارند. روش ‌های کیورینگ بتن عبارت اند از:

 • عمل آوری یا کیورینگ بتن توسط عایق
 • کیورینگ بتن توسط بخار آب
 • عمل آوری بتن‌ ها توسط آب

عمل آوری یا کیورینگ بتن چقدر زمان نیاز دارد؟

با توجه به مزایا و کاربرد هایی که کیورینگ بتن دارد و نسبت به شرایط مواد و انواع روش هایی که در کیورینگ به کار گرفته می شود، مدت و زمان عمل آوری دارای تفاوت است. این عواملی که باعث تفاوت مدت زمان این فرایند می شود، عبارت اند از:

 • ابعاد و شکل سنگدانه ها در بتن
 • موقعیت تابش آفتاب به بتن در آینده
 • مقاومت های مشخصه در بتن
 • شرایط جوی و آب وهوایی مکان اجرای بتن
 • نسبت های ترکیبی اجزای متنوع بتن

کلام پایانی

فرایند عمل آوری تنها یک پیشنهاد به شمار نمی ‌رود، بلکه برای اینکه به یک پتانسیل درست و کاملی از دوام و مقاومت بتن ‌ها دست پیدا کنید، می ‌توانید عمل آوری بتن را اجرا کنید. عدم اجرای این فرایند موجب کاهش زیاد مقاومت در سطح بتن شده و حتی باعث می ‌شود بتن ‌ها آماده پوسته پوسته شدن، ترک خوردگی و دیگر خرابی ‌ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش ما در کمترین زمان پاسخگو هستند