با انواع خاکستر بادی و تاثیر آن در بتن آشنا شوید!

آنچه در این مقاله میخوانید

انواع خاکستر بادی چیست؟ خاکستر بادی یا فلای اش چه تاثیری در بتن دارد؟ خاکستر بادی در بتن به چه صورت استفاده می‌شود؟ خاکستر بادی یا پودر خاکستر سوخت، پودری بسیار ریز حاوی ذرات کروی شکل است که به طور خالص استحکام زیادی ندارند اما در ترکیب با بتن، مصالحی سخت و مقاوم نسبت به فشار و سختی را به وجود می‌آورند. خاکستر بادی دارای انواع مختلفی است و کاربردهای زیادی دارد که در این مطلب از استحکام سازان قصد صحبت در مورد آن‌ها را داریم. در این مطلب همچنین به این سوال که انواع خاکستر بادی و تاثیر آن در بتن چیست هم پاسخ خواهیم داد.

 

 انواع خاکستر بادی

برای صحبت در مورد انواع خاکستر بادی ابتدا باید با ماهیت این ماده آشنایی داشته باشید. خاکستر بادی، محصول فرعی سوخت ذغال سنگ است. این محصول شامل سیلیس، آلومین، اکسیدهای آهن و کلسیم است و انواع مختلفی دارد. انواع فلای اش معمولا از نیروگاه‌های ذغال سنگ تولید می‌شوند. در این نیروگاه‌ها ذغال سنگ به عنوان سوخت استفاده می‌شود. از این سوخت، ذراتی بسیار ریز، شیشه‌ای و کروی شکل تولید می‌شوند که ابعادی حدود 1-80 میکرون دارند و خاصیت پوزولانی یا مقاومت با وجود چسبندگی کم دارد.

انواع خاکستر بادی شامل خاکسترهای C و F هستند. همان‌طور که گفته شد یکی از موادی که در ترکیب خاکسترهای بادی وجود دارد، کلسیم است. کلسیم ماده‌ای است که خاصیت سیمانی شدن داشته و بعد از سیمانی شدن نیز استحکام بالایی پیدا می‌کند. خاکستر بادی نوع C، خاکستری حاوی 10 درصد کلسیم بیشتر نسبت به نوع F و در نتیجه خاصیت سیمانی و استحکام بیشتر نسبت به نوع F است.

 

بیشتر بخوانید: کفپوش اپوکس

 

مزایای استفاده از خاکستر بادی

استفاده از انواع خاکستر بادی در بتن مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش نیاز به مصرف آب برای ساخت ترکیب بتنی اشاره کرد. در حالت سیمان و سنگدانه برای چسبنده شدن و ساخت ماده بتنی باید با آب متوسط تا زیاد ترکیب شوند اما زمانی که از خاکستر بادی استفاده می‌شود، نیاز به آب در ترکیب کاهش پیدا کرده و ترکیب اولیه بتن بدون آب هم چسبندگی و مقاومت لازم را به دست می‌آورد. از دیگر مزایای استفاده از انواع خاکستر بادی در بتن می‌توان به یکدست‌تر شدن ترکیب بتنی اشاره کرد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از انواع خاکستر بادی در بتن، کاهش احتمال جدا شدن دانه‌ها است. جدا شدن دانه‌ها یکی از مشکلاتی است که استحکام بتن را کاهش داده و باعث شکست این ماده می‌شود. در صورتی که دانه‌های بتن قبل از محکم شدن از یکدیگر فاصله بگیرند، حتی این احتمال وجود دارد که بتن بعد از سفت شدن با کوچک‌ترین فشار وارده از هم گسسته شده و سازه دچار شکستگی شود. گیرش و سفت شدن بتنی که در آن از خاکستر بادی استفاده می‌شود، بهتر و بیشتر از بتنی است که صرفا با سیمان معمولی استفاده می‌شود. به علاوه این ماده انسجام بتن را نیز بهبود می‌بخشد.

 

فلاي اش

 

نحوه استفاده از فلای اش

خاکستر بادی فواید زیادی دارد و استفاده از آن کمک زیادی به استحکام بتن می‌کند اما استفاده از این محصول در ایران تا امروز چندان رایج نبوده و چند سالی است که بعضی شرکت‌ها از این ماده برای استحکام بتن‌های خود استفاده می‌کنند. نحوه استفاده از خاکستر بادی در ترکیب به این صورت است که ابتدا باید میزان مناسبی از این ماده را جایگزین سیمان کرد و با آب و سنگدانه که دیگر ترکیبات بتن هستند، ترکیب کرد. در ترکیب خاکستر بادی باید به استفاده از میزان مناسب آن توجه کرد. میزان مناسب این ماده بسته به اینکه کدام نوع استفاده شود، متفاوت است. خاکستر بادی نوع F، با مشخصات دت 403 در ترکیب باید به میزان 15-25 درصد استفاده شود. در واقع حداقل 15 درصد از این ماده جایگزین سیمان شده و حداکثر 25 درصد آن جایگزین شود. خاکستر بادی نوع C اما با بازه 15-36 درصدی قابلیت جایگزینی با سیمان دارد.

 

بیشتر بخوانید: آب بندی استخر

 

نتیجه گیری

انواع خاکستر بادی در ساخت سازه‌های بتنی به کار می‌روند و جایگزین سیمان می‌شوند تا استحکام نهایی بتن تولید شده و سازه‌های ساخته شده از آن افزایش پیدا کنند. انواع فلای اش بر اساس نوع کلسیم تقسیم‌بندی می‌شوند و تشخیص خلوص و نوع آن‌ها کاری کاملا تخصصی است. این ماده توسط استحکام سازان نیز استفاده می‌شود و در تولید بتن‌های مقاوم به عنوان پوزولان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با این ماده، کاربردها و نحوه استفاده از آن می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

  1. انواع خاکستر بادی کدامند؟

خاکستر بادی، پودر تولید شده از فرآیند سوخت ذغال سنگ در نیروگاه‌ها دارای دو نوع F و C هستند که نوع C از کلسیم بیشتر و در نتیجه مقاومت بالاتری برخوردار است.

  1. مزایای انواع خاکستر بادی چیست؟

خاکستر بادی به تولید بتنی یکدست و مقاوم‌تر با استفاده از آب کمتر کمک می‌کند. این ماده استحکام بتن را افزایش داده و زمان گیرش یعنی سفت شدن بتن را کاهش می‌دهند.

  1. هر کدام از انواع خاکستر بادی در بتن باید به چه میزان استفاده شوند؟

خاکستر بادی نوع F در بتن باید به میزان 15-25 درصد و خاکستر بادی نوع C باید به میزان 15-36 درصد در بتن استفاده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش ما در کمترین زمان پاسخگو هستند